139702ff92e93f29d84ebf976a5dfd8f_L.jpg (700×467)

Perušić, 18. studenoga- U država Europske unije grijanje na ekološki prihvatljive energente već je godinama uhodana praksa. Samo u Austriji postoji više od stotinu centralnih toplana koje energijom opskrbljuju manje gradove, koristeći pri tome pelete ili šumsku sječku. U Ličko-senjskoj županiji  postoje tri peletare, dok Hrvatske šume u Gospiću imaju veliku toplanu na drvenu sječku. Današnji sastanak i radionica održani u Perušiću na tragu su nastojanja kojim bi  grijanje u Lici postalo još jeftinije i ekološki potpuno prihvatljivo.

Općina Perušić  inicirala je dolazak stručnog tima s ciljem prezentacije dobrih iskustava  s prostora EU-a u  smislu uključivanja ustanova, institucija, stambenih i privatnih  objekata  u zajednički sustav grijanja iz toplane. Osim  čelništva Općine Perušić o  ovome svjedočili predstavnici škola, vrtića, javnih poduzeća i stambenih zgrada. Sastanak je otvorio načelnik Općine Perušić Ivica Turić koji je pozdravio ideju da se mjesto Perušić među prvima u Lici uključi u ekološki  i jeftiniji sustav grijanja. U svojem elaboriranju zamjenik ravnatelja regionalne energetske agencije regije zapad mr. sc. Velimir Šegon definirao je razloge zbog kojih bi ovakav projekt bio životno važan za cijelu RH.

-Mi smo partneri u projektu „Bio-Bio“ kojega  financira Europska komisija, a njegov je osnovni cilj poticanje i podrška gradovima i naseljima koji žele postati energetski neovisni, pri čemu bi se koristila bio masa. Općina Perušić nam je jedno od ciljanih naselja, uz Lekenik, Bedekovčinu i još neke, u kojima provodimo cijeli niz promotivnih radionica i dajemo stručnu podršku kako bi se toplane na bio masu počele intenzivnije graditi. S nama su i kolege s Fakulteta strojarstva i brodogradnje s jednom sličnom pričom. Vrijednost ovoga projekta u Perušiću iznosila bi između 5 i 10 milijuna kuna, ovisno o konfiguraciji toplinske mreže i broju potrošača, rekao nam je V. Šegon koji ističe   iskustva u općini Pokupsko gdje izgrađena prva centralna toplana na bio-masu u  Hrvatskoj. Grijanje  u tome mjestu sada je znatno jeftinije, ekološki prihvatljivo i komfornije u smislu pripreme  i korištenja uobičajenih  energenata poput drva i lož-ulja.

M. Smolčić

web-bio 2

  Novosti - Sve