67df04ded316a5b3c8f749febe0cedd2_L.jpg (700×467)

Perušić, 18. veljuače- Okupljanjem gotovo 200 sudionika započeo je danas u Perušiću  dvodnevni međunarodni stručni skup pod nazivom „Georaznolikost, geobaština i geoturizam u krškim područjima“. Na poziv Javne ustanove Pećinski park Grabovača u holu OŠ Perušić okupili su se stručnjaci iz pet država da bi čuli nove znanstvene spoznaje  o  fenomenu krša. Među uzvanicima su bili  ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović, župan ličko-senjski Milan Kolić, njegov zamjenik Sanjin Rukavina, biskup u miru mons. dr. Mile Bogović, predstavnici gradova, općina i  ustanova s područja Ličko-senjske županije.

Ravnateljica PP Grabovača Katarina Milković je kroz kraću prezentaciju oslikala razvoj i današnje značajke te ustanove koja se od nekoliko stotina posjetitelja godišnje, prometnula u respektabilnu turističku destinaciju koju je lani vidjelo  7 000 posjetitelja. PP Grabovača se  pokazao kao uspješan  organizator brojnih kulturnih i sportskih priredbi čiji su dosezi po mnogo čemu nadišli lokalne okvire. Na ove se riječi u pozdravnom govoru nadovezao načelnik Općine Perušić Ivica Turić.

-Trebalo je puno truda, puno dobrih ideja da bi se postiglo sve ovo. Danas sa zadovoljstvom možemo zaključiti da se zahvaljujući brojnim aktivnostima ime Perušića pročulo daleko izvan Like i Hrvatske. Jedan od dokaza ovih tvrdnji je i današnji Međunarodni stručni skup koji je okupio brojne stručnjake iz nekoliko država, ljude koji se bave zaštitom krša i prirode uopće. Katarina je u  uvodu rekla da je početku bilo vrlo teško, ali se zahvaljujući znanju, volji i dobrim idejama došlo do toga da je  Pećinski park Grabovača  postao važan čimbenik, važan „kotačić“ u zaštiti prirode, u razvoju ove općine i cijele regije, zaključio je načelnik Općine Perušić Ivica Turić. Govoreći o prirodnim posebnostima Ličko-senjske županije župan Milan Kolić istaknuo je podatak o visokom stupnju zaštite na ovim prostorima. 

1/3 prostora županije pod zaštitom

-Ličko-senjska županije je područje Hrvatske s najviše zaštićenih prostora najvišega ranga. To su nacionalni parkovi i park prirode, što čini oko 30 posto povšine županije koji su pod zaštitom. Tu su NP Plitvička jezera, Park prirode  Velebit na koji se naslanjanju NP Paklenica i NP Sjeverni Velebit, ali i niz strogih rezervata. Osim ovih područja za zaštitu najvišeg ranga  u našoj županiji postoji veći broj prostora koji zaslužuju i pozornost i zaštitu. Dokaz tome što je upravo ovdje u Perušiću Pećinski park Grabovača organizirao međunarodni stručni skup. Prošlo je desetak godina kako je Ličko-senjska županija na inicijativu Općine Perušić na Županijskoj skupštini donijela odluku o osnivanju Javne ustanove Pećinski park Grabovača. Da ova Općina nije njegovala i poticala razvoj ove ustanove, a djelatnici strpljivo i stručno promošljali o njenom razvoju i unaprijeđenju, ne bismo danas bili na ovome mjestu i svjedočili ovome skupu, rekao je između ostaloga župan Kolić koji je tijekom govora valorizirao posebnosti ličkih rijeka ponornica i Ličkog polja. Ministar zaštite okoliša i  energetike Slaven Dobrović u svojem je govoru istaknuo i neka vlastita iskustva vezana uz nacionalne prirodne ljepote. 

Premužićeva staza europska je posebnost

-Mnogo puta sam bio u situaciji da mi strani turisti kažu kako je naša prirode prekrasna i dodaju da nismi niti svjesni što imamo. Mi smo itekako svjesni naših prirodnih ljepota i znamo posjećivanje tim ljepotama provoditi na jedan  uravnotežen način, na način da se pri posjećivanju prirodi vidi samo trag cipela posjetitelja. U NP Sjeverni Velebit građena je prije više od 80 godina planinarska Premužićeva staza. Malo koja država može se podičiti s time da je prije toliko godina bila izgrađena staza za planinare. Izgrađena je na način da se šetnjom može doživjeti susret s predivnom, netaknutom prirodom, zavoljeti je i na neki način formirati i sebe. Zato je važna tendencija jačanja turističkih kapaciteta u Hrvatkoj. To su u prvom smislu smještajni kapaciteti koji u zaštićenim područjima mogu biti ugroza. S druge strane mi ne želimo zaštitu „da sve bude pod staklenim zvonom“. Posjećivanje prirode može se organizirati na jedan prikladan i održiv način. Upravo danas su se ovdje okupili ljudi koji po  tom pitanju imaju što za reći jer našoj djeci moramo ostaviti svu tu ljepotu koja nas okružuje, rekao je između ostaloga ministar Dobrović. U stručnom dijelu ovoga skupa čut  će se predavanja 40-ak eminetnih stručnjaka  iz Slovenije, Srbije, Crne Gore, BiH i Hrvatske koji će ujedno razmjeniti svoja iskustva, a sve sa ciljem održivog razvoja turističke djelatnosti na području krša

M. S.

10-2

  Novosti - Sve