U povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama – 25. studenog Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Ličko – senjske županije u suradnji s Gradom Gospićem, PU Ličko – senjskom i Centrom za socijalnu skrb Gospić organizirali su aktivnosti kojima je svrha ukazati na pravo na život bez nasilja, promovirati kulturu nenasilja i međusobnog poštivanja.

Prva aktivnosti započela je u 10,00 sati u Gospiću postavljanjem zajedničkog štanda u gradskom središtu putem kojeg su predstavnici organizatora građanima dijelili brošure i promidžbene materijale te na taj način nastojali senzibilizirati javnost da čin nasilja nad ženom nije slučajan i izolirani događaj gubitka kontrole, već sasvim suprotno, takve epizode su dio složenog, ponavljajućeg ponašanja u kojem je nasilje sastavni dio odnosa. Aktivnostima štanda pridružila se zamjenica župana Ivana Tomaš i zamjenica gradonačelnika Gospića Marta Grgurić te brojni građani Gospića. 

U nastavku obilježavanja u 12,00 sati u Kulturnom informativnom centru u Gospiću organizaciji PU ličko – senjske održan je Okrugli stol  pod nazivom „Nasilje, za nasilje nema opravdanja“ u čijem radu su sudjelovali predstavnici institucija i ustanova s područje Županije čije je djelovanje i suradnja u zajednici neophodna u provođenju preventivnih programa. Osim predstavnika organizatora, Policijske uprave ličko – senjske na Okruglom stolu su sudjelovali predstavnici Ličko – senjske županije, Grada Gospića, Povjerenstva za ravnopravnost spolova, Općinskog državnog odvjetništva, Prekršajnog suda Gospić, Centra za socijalnu skrb Gospić, Obiteljskog centra Ličko – senjske županije, Gospićko-senjske biskupije i Osnovne škole dr. Jure Turić Gospić. Tema stručnog skupa je bila djelovanje i suradnja institucija u zajednici o postojanju problema obiteljskog nasilja i ukazivanju o potrebi pravovremenog prijavljivanja, te provođenju preventivnih programa s primjerima „dobre prakse“. 

U uvodnom govoru zamjenica župana Ivana Tomaš istaknula je da nasilje zaista nema opravdanja, niti ga treba imati te da smatra da sve aktivnosti i mjere koje se poduzimaju u podizanju svijesnosti i ukazivanju na potrebu borbe protiv nasilja, posebno nad djecom i ženama trebaju provoditi sve državne institucije u koheziji jedne s drugima. Izuzetno je bitno da se sve institucije uključe u podizanje svjesnosti o nasilju, o prevenciji nasilja i pomoći žrtvama. U našoj zemlji žrtve nasilja, posebno žene i djeca su premalo zaštićeni i najčešće prepušteni sami sebi. Zakone treba mijenjati, osnažiti sve relevantne institucije u pružanju zaštite žrtvama kao i omogućiti snažniju i efikasniju osudu zlostavljača, zaključila je zamjenica Tomaš.

Sudionici skupa u dvosatnoj raspravi iznijeli su svoja stajališta vezano uz trenutno stanje te preventivno djelovanje u svim obilicima nasilja s kojima se današnje društvo susreće. Na kraju, svi sugovornici su se složili da se samo zajedničkim radom i djelovanjem svih segmenata društva u području prevencije nasilja može postići konačni cilj a to je prije svega sprječavanje nasilja i zaštita temeljnih ljudskih prava svakog čovjeka.   

26112014 2

26112014 1

26112014 3

  Novosti - Sve