Gospić, 10. srpnja – U organizaciji Hrvatskog centra za razminiranje danas je u Gospiću održana  Završna konferencije projekta „Razminiranje socijalno-gospodarske infrastrukture u Ličko – senjskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zadarskoj županiji“. Provedba projekta u okviru kojeg je realizirano šest (6) projekata razminiranja na području triju županija financirana je sredstvima Europske unije u okviru programa IPA komponenta I – Pomoć u traniziciji i jačanje institucija za 2013.godinu.
U uvodnom dijelu konferencije sudionicima svečanosti  obratili su se njeni domaćini, župan Milan Kolić i  gradonačelnik Grada Gospića, Petar Krmpotić. Tom prigodom župan Kolić je naglasio važnost ovog projekta za Ličko – senjsku županiju koja je prema podacima HCR-a županija s najvećom površinom minski sumnjivog prostora u Republici Hrvatskoj odnosno minski sumnjiva područja nalaze se na velikim površinama u devet od ukupno dvanest jedinica lokalne samouprave u Ličko – senjskoj županiji. Kad je započeo ovaj projekt  2014. godine bilo je ukupno oko 147.929.000 m2 minski sumnjivog prostora u Županiji. Od toga najviše u Gradu Gospiću 56,71 km2, Gradu Otočcu 30 km2, Općini Donji Lapac 16,0 km2, a značajnije su površine u općinama Lovinac, Perušić, Plitvička Jezera, Vrhovine i Brinje. Ukupno spomenuti minsko sumnjivi prostor u Županiji odnosi se na  građevinsko područje naselja – što je svedeno na minimum, poljoprivredne i pašnjačke površine 28,5 % i šumske površine 71,5%. Najznačajnija su nam za razminiranje građevinska područja naselja jer je tu opasnost od stradavanja svakodnevna, ali također i poljoprivredne površine naselja koje su ušle u Projekt „razminiranja socijalno gospodarske infrastrukture u Ličko – senjskoj županiji“ kojim se predaje na korištenje oko 2,0 km2 poljoprivrednih površina na prostoru Ličkog Ribnika u Gradu Gospiću i prostoru Gornjih Lulića u Općini Perušić. Ovim projektom zahvaljujući Programu Europske unije realizirano je razminiranje gotovo 50% veće površine minski sumnjivog prostora u Ličko – senjskoj županiji od planiranog početkom 2014. godine. U tijeku je i realizacija Plana razminiranja za 2015. godinu po kojem bi u našoj Županiji tijekom ove godine trebalo razminirati cca 7,0 km2 minski sumnjivog područja što bi bio značajan poduhvat i neka vrsta garancije za ostvarenja Programa Hrvatska bez mina do 2019. Sa svim što je do sada učinjeno u razminiranju, a naročito ove godine posebno smo zadovoljni i iskreno zahvaljujemo svima koji nam pomažu jer je svaki kvadrat prostora naše Županije i Republike Hrvatske koji se privede ponovnoj namjeni i gdje se omogući siguran život i kretanje ljudi, zlata vrijedan – istaknuo je župan Kolić.
U nastavku konferencije u ime Zadarske i Sisačko – moslavačke županije nazočnima su se kratko obratili Ivka Ćorić, pomoćnica pročelnika Upravnog odjela za razvoj i europske procese i koodinatora za razminiranje i Marin Piletić, zamjenik župana Sisačko – moslavače županije. O projektu razminiranja i njegovim rezultatima te daljnjim planovima govorili su Dražen Jakopec, ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje i Nataša Mikuš Žigman, ravnateljica Središnje agencije za financiranje i ugovaranje. Nakon prigodnih obraćanja preznataciju projekta održao je član Projektog tima Hrvatskog centra za razminiranje Miljenko Vahtarić, v.d. pomoćnika ravnatelja HCR-a.

fotke - razminiranje 013

fotke - razminiranje 004

fotke - razminiranje 017

  Novosti - Sve