Gospić, 13. prosinca-Jedan od  prioriteta hrvatskih županija je kontinuirano ulaganje u obrazovanje. Tako  županije u ovaj segment i zalog budućnosti stalno ulažu sredstva u  skladu sa svojim financijskim mogućnostima. Ulaganje u mlađe generacije  ulaganje je u budućnost, za što se u prosjeku izdvajaju do 36 posto od ukupnog županijskog  proračuna. Na razini Republike Hrvatske godišnje se radi o brojci od 1,3 milijarde kuna usmjerenih za obrazovanje.

Problem ruralnih sredina je slojevit i kompleksan jer se već godinama očituje depopulacija koja za negativnu pojavu ima pusta sela i zatvaranje  područnih škola zbog manjka učenika. U Republici Hrvatskoj ove je školske godine u školske klupe sjelo gotovo 1 400 prvašića manje  nego li lani. Tekuće održavanje škola i logistika nastavnog procesa  stalne su kategorije bez obzira o broju učenika u pojedinim razredima, odnosno školama.

Županije su pronašle načine kako da osiguraju dodatna sredstva za normalno funkcioniranje sustava obrazovanja, pogotovo kroz različite projekte. Jedan od takvih projekata usmjeren je na povećanje energetske učinkovitosti školskih ustanova te je za tu namjenu iskorišteno više od 200 milijuna kuna. To znači kako je čak  250 škola na ovaj način ostvarilo znatne energetske uštede.

Ličko-senjska županija ušla je u  krug županija koje su se  istaknule u smislu osposobljavanja mladih za zanimanja budućnosti. Jedan od  većih projekata usmjeren je na Strukovnu školu Gospić pod nazivom „L.E.O. – Ličko-senjska energetska učinkovitost“. Projekt je vrijedan 5,7 milijuna kuna i prijavljen je za financiranje iz Europskog socijalnog fonda za regionalni razvoj. Ličko-senjsku županiju u tom smislu  slijedi  Karlovačka županija, dok Istarska županija veliku većinu sredstava izdvaja za poboljšanje infrastrukture. U svrhu što boljeg uključivanja u obrazovni sustav, posljednjih nekoliko godina županije intenzivno provode i projekte osobne asistencije učenicima s poteškoćama  u razvoju te tako omogućuju zapošljavanje nezaposlenih osoba. Kroz projekte asistencije učenicima s poteškoćama prošle su godine jedinice regionalne samouprave ostvarile financijsku podršku od cca. 41 milijun kuna bespovratnih sredstava. Dosad je ovim programom zaposleno 2067 osoba, a ovaj će se projekt nastaviti i ove godine, za što su županije ukupno dobile 43 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Iako su znatna sredstva namijenjena za potrebe osiguravanja asistenta učenicima s poteškoćama, ponekad ona nisu dostatna da se zadovolje sve potrebe pa županije moraju dodatno ulagati vlastita sredstva  za  tu namjenu. Županije također sufinanciraju ili u potpunosti financiraju prijevoz učenika koji žive izvan mjesta školovanja i tako osiguravaju da učenici što sigurnije dođu školu.

M. S.

 
  Novosti - Sve