3a67af25f1556a3ef945893aea5519d9_L.jpg (700×394)

Gospić, 5. siječnja-Već dulji niz godina potvrđuju se detalji vezani uz dokument „Strategija razvoja Ličko-senjske županije“. U tome su dokumentu definirane smjernice razvoja ove jedinice lokalne/regionalne samouprave. Uz drvo prerađivačku industriju, temelj gospodarskog razvoja su poljoprivreda i turizam. Prošla je godina u Ličko-senjskoj županiji završila sa  brojem od 4 124 Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, čemu u zadnje vrijeme svakako „vjetar u leđa“ daju brojne poticajne Mjere resornog Ministarstva, održavanje radionica i stalni angažman LAG-a Lika i Razvojne agencije Ličko-senjske županije (LIRA).

Turizam u zamahu

Učestala i dobrim dijelom svakako pogrešna percepcija vezana uz hrvatski turizam je Jadranska obala. Ličko-senjska županija se i  u  ovom kontekstu može pohvaliti sve izraženijim rezultatima s područja gradova Senj i Novalja, gdje svake godine bilježi porast broja dolazaka i noćenja. Sukcesivno raste i broj smještajnih kapaciteta, posebice onaj u privatnom smještaju pa je koncem 2016.  godine udio privatnih kapaciteta u Ličko-senjskoj  županiji iznosio zavidnih 83 %.

U Ličko-senjskoj županiji nalaze se dva nacionalna parka: NP Plitvička jezera i NP Sjeverni Velebit, dok se dio NP Paklenica također nalazi u granicama naše županije. Ovdje svakako valja dodati i Park  prirode Velebit, kao sve omiljeniju destinaciju ljubitelja planinarenja. NP Sjeverni Velebit  najmlađi je nacionalni park u RH osnovan 1999.  godine.  Iako privlači posjetitelje koji preferiraju planinarenje, ova je ustanova prošlu godinu završila sa više od 14 tisuća posjetitelja. Projekt koji bi trebao dodatno povećati ove brojke svakako je Centar za posjetitelje u Krasnu. Taj objekt će po svojem opsegu i sadržajima značiti prevagu u radu ove ustanove u turističkom smislu. Centar će ukupno stajati do 31 milijun kuna, od čega se  95% financira iz fondova Europske unije, a ostatak sredstvima resornog Ministarstva. Centar za posjetitelje bit će stavljen u funkciju ove godine. „Perjanica“ kontinentalnog turizma u RH svakako je NP Plitvička jezera. Već dulji niz godina ova ustanova bilježi redovan porast broja   posjetitelja, da bi 2016. godinu završila sa rekordnih  1 429 228 posjetitelja, što je za 5,3% povećanje u odnosu na godinu prije.

Kada je pod predsjedanjem župana Milana Kolića koncem prošle godine održana sjednica Turističkog vijeća ličko-senjske  županije direktor Turističke zajednice Ličko-senjske županije Ivan Radošević  istaknuo je mnoštvo podataka. Tako je od početka godine zaključno sa 30. studenim 2016. zabilježeno 637 188 dolazaka i  2 873 839  ostvarenih noćenja sa nekomercijalnim smještajem. Sve to čini realni rast dolazaka od 8,4 % i 6,5 % u noćenjima u odnosu na isto razdoblje 2015. godine. Konac 2016. Donio je znakovite promjene jer su sve ove brojke uvećane. Tako je  statistika pokazala da je  broj dolazaka  samo u prosincu iznosio 5 576 i  10 008 noćenja. Na ovaj je način 2016. godina okončana sa 642 956 dolazaka  i    2 883 975 noćenja. U smislu nastavka dobro započete turističke priče je i projekt  „Okusi Ličko-senjske županije“. Cilj projekta je definirati najmanje 10 restorana (po potrebi i znatno više) koji će dobiti posebnu oznaku na nacionalnoj razini. Riječ je o restoranima koji imaju autohtonu kuhinju sa  područja Ličko-senjske županije. Ti će restorani raditi na kontinentalnom području cijelu godinu, a u primorskom dijelu najmanje sedam mjeseci godišnje. Sve će se ovo pospješiti kroz edukacije i radionice, a dobit će i poseban meni.

Brojni projekti i novi sadržaji  trebali bi dodatno produljiti prosječno zadržavanje gostiju koje sada iznosi prosječno 2,5 dana.  Gledajući po nacionalnoj  strukturi najveći broj stranih gostiju u predsezoni je s područja Njemačke, čiji je udio u dolascima 12,45 %. Unatrag nekoliko godina sve je zamjetniji dolazak gostiju iz Južne  Koreje sa 10,5 %,  slijedi Velika Britanija 6,6 %, Slovenija sa 5,37 % i   Italija sa  5,31 %.

M. Smolčić

  Novosti - Sve