c54cd01619725a4dabebc35be504cd7b_L.jpg (700×525)

Gospić, 15. prosinca-Postavljanjem štanda s promo-materijalima u središtu Gospića, danas je i službeno okončan „Mjesec borbe protiv ovisnosti“. U ovu kampanju s nacionalnim predznakom redovno se uključuje Županijska komisija za suzbijanje ovisnosti Ličko-senjske županije, u suradnji sa Gradom Gospićem, Policijskom upravom ličko-senjskom, Zavodom za javno zdravstvo Ličko-senjske županije, Društvom Crvenog križa Ličko-senjske županije i Centrom za socijalnu skrb Gospić- Podružnica Obiteljski centar.

Na štandu postavljenom ispred zgrade FINA-e u Gospiću podršku kampanji dao je župan ličko-senjski Milan Kolić sa suradnicima, zatim načelnik PU ličko-senjske Ante Podnar, zamjenica gradonačelnika grada Gospića Marta Grgurić, predsjednica Županijske komisije za suzbijanje ovisnosti Dubravka Rukavina, vanjski suradnik za prevenciju HZZJZ ličko-senjske županije prof. Viktor Božičević, načelnica Policijske postaje Gospić Višnja Borčić i drugi.

 
 

Droga zanemariva, alkohol  društveno prihvatljiv

 

Prema podacima struke nazočnost droge  je na području Ličko-senjske županije gotovo zanemariva, dok se  „narko-pressing“ pojačano evidentira tijekom turističke sezone, posebice na otoku Pagu. Vanjski suradnik za prevenciju HZZJZ prof. Viktor Božičević ističe kako se unatrag nekoliko godina situacija s ovisnošću na ovim prostorima neznatno mijenja.

-Od legalnih i lako dostupnih opijata alkohol je i dalje  na prvom mjestu. To je jedno uvjerenje koje se teško mijenja jer ima uporište u tradiciji. Vjerojatno će umanjivanje ukupne konzumacije alkohola trajati desetljećima jer je nažalost alkohol društveno prihvatljiv. Trenutno radimo neke programe sa Klubom liječenih alkoholičara iz Otočca. Idemo s brošurama i lecima o tome kako piti umjereno. Nemamo iluzija da ćemo alkoholizam uspjeti iskorijeniti, ali piti umjereno i piti pića s manjim postotkom alkohola jedan je od bitnih pomaka u toj borbi. Teško je mijenjati naše stilove života. Ljudima mora biti jasno da je dnevno dovoljno popiti 2-3 piva, nikako više. Alkohol je svakako poguban, ali niti duhan nije zanemariva ovisnost, ističe prof. Božičević.

 

Sve više adolescenata s cigaretom u ruci

 

-Nažalost, duhan je sve prisutniji kod mladih ljudi. Prema našim istraživanjima značajno povećanje konzumenata duhana među mladima imali smo od 2009. na ovamo. Ono što dodatno zabrinjava jest činjenica da sustavno povećavanje broja djevojaka koje uživaju duhan i po tome su se gotovo izjednačile s muškom populacijom. Zanimljivo je  da se trend povećanja pušača kod muške populacije nešto usporio 2013., ali ne i kod djevojaka koje sve intenzivnije posežu za cigaretom, rekao nam je prof. Viktor Božičević. Osnovni cilj Mjeseca borbe protiv ovisnosti jest senzibilizirati društvo u cjelini da se tzv. prihvatljivi opijati (alkohol i cigarete) koriste što manje, a kod problema alkohola valja preferirati pića sa što manjim postotkom alkohola. Dakako da to ne znači da je dobro i korisno popiti desetke litara vina ili piva.

 

M.S.

web-ovoisnost 2

  Novosti - Sve