Otvorena novouređena dvorana “dr. Ante Starčević” i predstavljena izložba radova za Memorijalni centar Domovinskog rata
U zgradi Ličko-senjske županije u Gospiću danas je svečano otvorena novouređena dvorana “dr. Ante Starčević”, čime je po prvi put u funkciju stavljen dosad neiskorišteni podrumski prostor površine oko 250 četvornih metara.
Svečanim presijecanjem vrpce dvoranu su otvorili gospićko-senjski biskup mons. Marko Medo, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te ličko-senjski župan Ernest Petry.
Svečanosti su, uz brojne goste, nazočili i zamjenica župana Jasna Orešković Brkljačić, gradonačelnici i načelnici gradova i općina s područja Ličko-senjske županije, predstavnici Društva arhitekata Zadar, članovi Ocjenjivačkog suda, predstavnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata, kao i brojni drugi uzvanici i gosti.
U ime Društva arhitekata Zadar nazočnima se obratio dopredsjednik Zvonimir Bušić, dok se ispred Ocjenjivačkog suda obratio Krešimir Damjanović.
Predstavnik prvonagrađenog rada Mirko Buvinić iskoristio je priliku da se zahvali Ličko-senjskoj županiji na provedenom natječaju.
Župan Ernest Petry naglasio je kako je ovim projektom županija dobila funkcionalan i suvremeno uređen prostor koji će, osim za službene aktivnosti, poslužiti i kao mjesto okupljanja. Istaknuo je kako su u uređenje značajna sredstva uložena zahvaljujući podršci Vlade RH, dok je ostatak financiran iz proračuna Ličko-senjske županije.
Ministar Tomo Medved izrazio je zadovoljstvo viđenim te poručio da vjeruje kako će dvorana postati središte kulturnih, znanstvenih i radnih događanja, uključujući i aktivnosti u kojima će sudjelovati hrvatski branitelji.
Uz otvorenje dvorane, javnosti je predstavljena i izložba natječajnih radova za idejno rješenje budućeg Memorijalnog centra Domovinskog rata Ličko-senjske županije, jednog od strateški važnih projekata koji se planira realizirati u Gospiću. Ovom prigodom predstavljeno je i idejno rješenje budućeg centra, čija je vrijednost procijenjena na oko 5 milijuna eura, a gradit će se na prostoru nekadašnje vojarne u Pazariškoj ulici.
Ministar Medved izrazio je uvjerenje da će i taj prostor biti općeprihvaćen od strane hrvatskih branitelja i stanovnika Gospića.
Župan Petry pojasnio je kako se planira izgradnja monumentalnog objekta koji u arhitektonskom smislu simbolizira surovost Velebita i tradiciju ličke kuće. Objekt će imati četiri etaže, biti dužine 90 i širine 40 metara, a u njemu će se interpretirati povijest ratovanja u Lici, s naglaskom na počast poginulim braniteljima na ličkoj bojišnici, neovisno o njihovom podrijetlu - jer, kako je naglašeno, ondje su ratovali branitelji i postrojbe iz cijele Hrvatske.